Archiv

Z VALNÉ HROMADY SPOLKU -  30. 6 2014

Na výroční členské schůzi jsme zhodnotili uplynulý rok, přijali některé dokumenty a připravovali další plány.

K důležitým zprávám patří rozhodnutí našeho spolku vyslat své kandidáty do letošních komunálních voleb, aby se ucházeli se o posty zastupitelů města. Naši členové se života ve městě většinou aktivně účastní, jedním z cílů spolku je k této účasti povzbuzovat i širší veřejnost. Máme zájem na oživení města a snažíme se svoji činností a možnostmi k němu přispět. Sledujeme důležitá rozhodnutí a promýšlíme otázky Unhoště i z hlediska svých profesních zkušeností. Proto bychom se rádi pokusili také přispět k dalšímu zdárnému rozvoji města.

Stejně tak se budeme dál soustředit na činnost spolku. V příštích měsících plánujeme uspořádat vycházku po Unhošti s architektem Josefem Müllerem, dvě teoretické přednášky, výstavu obrazů, výlet do kláštera v Hájku. Pomůžeme při organizování běhů TJ Sokol a společně se podruhé pokusíme uspořádat podzimní taneční kurz. Budeme se těšit na všechna setkání. 

Klára Zvěrevová, místopředseda spolku

OTEVŘENÉ ZAHRADY - 15. června 2014

První unhošťské setkání v zahradách se těšilo zájmu desítek návštěvníků. Nedělní odpoledne jsme strávili v příjemné vzájemné společnosti při procházení, povídání si a obdivování zahrad. Každá z nich byla jiná, měla jiný příběh, ale všechny vypovídaly o lásce k rostlinám, o vztahu člověka k přírodě, nutné píli, trpělivosti i pokoře, má-li být zahrada vyrovnaným a harmonickým projevem obojího.

Úvodní návštěva v zahradě správní budovy společnosti CentrinCZ, původně vily areálu parního mlýna, byla důstojným zahájením celé přehlídky. Následovaly zahrady rodinné, vedené a proměňované svými pěstiteli desítky let, ale i zahrady mladé, které se teprve rozvíjejí a čekají vyrůst do plné krásy. Společně strávený čas uplynul ani jsme se nenadáli, zbývá přání znovu se někdy v zahradách setkat. Všem majitelům i návštěvníkům děkujeme. 

Fotogalerie

BĚH NA VELKÝ VRCH

Sedmdesát sedm lidí vyběhlo 11. června na Velký vrch. Pořádali TJ Sokol Unhošť a MK Kladno ve spolupráci s naším spolkem. Všichni byli obdivuhodní a s bouřkou za dveřmi také odvážní.

 

MOTOVIDLO HRÁLO RADKU KARASOVI

30. května 2014 jsme se sešli v Obecnici, abychom si hudbou, čtením, zpěvem a vyprávěním zavzpomínali na našeho zakládacího člena a vzácného člověka Radka Karase. Motovidlo krásně hrálo, hospoda halasila a nám se bude stýskat.

Sál Obecnice 30.5.2014, večer.

KARLOVY VARY - UNHOŠŤ NA KOLE

Letos proběhl již 31. ročník tradičního cyklistického závodu profesionálů i amatérů, pořádaného Unhošťským sdružením HAF klub (hokej - atletika - fotbal). Náš spolek závod podpořil a přispěl věnováním neputovní ceny absolutnímu vítězi a darem pro nejstaršího účastníka závodu. Odměnili jsme vynikající cyklisty Petra Nováka a Josefa Krajčíka. Z Varů do Unhoště tentokrát na kole přijelo 161 závodníků.

SÁZENÍ U BULHARU

Od soboty 5.4.2014 nás u cesty kolem rybníku vítají nové stromy. Prvních devět dubů tak ohlašuje počátek obnovy původního stromořadí, kterou u rybníku organizuje spolek Iniciativa Bulhar. Zdravá Unhošť pomáhala sázet také. Těšíme se, že nám stromy budou zpříjemňovat procházku a že se jednou možná stanou něčím symbolickým a důležitým, jako byly pro mnohé z nás topoly.

Děkujeme Iniciativě Bulhar a všem, kdo výsadby připravují a jakkoli se do akce zapojují. Více o celé snaze o revitalizaci okolí rybníka najdete na stránkách Iniciativy Bulhar, www.bulhar.com.

 

Diskuse na téma Bulharu a jeho okolí čas od času probíhá na fóru webových stránek města Unhošť.

MARATON 2014

29. března tradičně pomáháme s občerstvením na unhošťském maratonu, letos na příjemném jarním sluníčku.

BRIGÁDA BULHAR 1.3. 2014

Podpořili jsme skupinu nadšenců z "aktivity Bulhar" účastí na jarní brigádě při čištění jižního břehu rybníka. Práce se dařila a den byl příjemný. Všem děkujeme.

PŘEDNÁŠKA 

Na 10. prosince 2013 jsme společně s Melicharovým vlastivědným muzeem připravili přednášku s názvem Relikviář svatého Maura. O historii a restaurování tohoto vzácného předmětu poutavě přednášel restaurátor a akademický sochař Andrej Šumbera. Za návštěvu velmi zajímavého hosta vděčíme panu Janu Kynclovi. Všem děkujeme.

BĚHY

30.11.2013 pomáháme vařit čaj a párky při další Čertovské pětce pořádané místní organizací T.J. Sokol.

PROCHÁZKA NA HŘBITOV

Devátého listopadu 2013 jsme spolu s panem architektem Josefem Müllerem prošli unhošťský hřbitov. Vyprávění o životech a činech předchozích generací si přišlo poslechnout na šedesát návštěvníků.

NOUZOVSKÉ VILY 2013

Červnová vycházka za nouzovskými vilami, pořádaná občanským sdružením Nouzov, byla důležitou inspirací pro aktivity našeho spolku. Pan architekt Müller svým výkladem o vývoji nouzovské osady, jednotlivých vilách, jejich majitelích a architektech i o pozdějších osudech návštěvníky rozhodně zaujal. Nouzovští pak doplnili další vyprávění a dobové fotografie a někteří nás zavedli do své zahrady. 

Na vycházce jsme se podíleli pomocí s přípravou a určitě doufáme, že toto setkání s nouzovským sdružením nezůstane ojedinělé.  

OPRAVA KAMENNÝCH KŘÍŽŮ V ROCE 2012

Členové našeho spolku se fyzicky, ideově i finančně podíleli na opravě kamenných křížů v Unhošti a na jejich navrácení na místa. O přípravě a průběhu prací vyšly dva články v Unhošťských Listech, napsané vedoucím muzea Marianem Kruckým, k přečtení také na této stránce.