TRADICE NAVŠTĚVOVÁNÍ ZAHRAD V EVROPĚ

Tradice pravidelného a širšího otevírání zahrad, které jsou během roku veřejnosti z různých důvodů nepřístupné, vznikla v Londýně v roce 1998 a od té doby se rozšířila do mnoha evropských zemí. Koná se obvykle pod hlavičkou "Víkendu otevřených zahrad". V České republice se tato akce bude letos konat po páté, pořádají ji Průvodce parkem o.s. ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu o.s. a Národním památkovým ústavem. Návštěvy zahrad probíhají většinou formou komentovaných prohlídek, obvykle provázených dalším kulturním programem, ale mohou probíhat i volně, jako sousedská setkání. Hlavním cílem je oživit zájem o tyto prostory a také rozšířit zájem o celé zahradní téma, o vegetaci a její význam vůbec.

Unhošťské otevírání zahrad se touto akcí inspiruje, ale koná se zatím samostatně, místně. Pro obyvatele je to nová událost, proto jsme zvolili formu s úvodní společnou vycházkou do prvních zahrad, aby pak zájemci dále směle sami pokračovali v navštěvování a objevování dalších. Průvodci v zahradách nám budou většinou přímo jejich majitelé.  Doufáme, že se nám v zahradách zalíbí a že ve vzájemném navštěvování budeme pokračovat.

PROGRAM NÁVŠTĚVY ZAHRAD V UNHOŠTI

       NEDĚLE 15. 6. 2014

  • 13.00  - sraz účastníků před správní vilou společnosti Centrin CZ s.r.o. (vedle bývalého hotelu Galerie) - návštěva zahrady areálu,
  • společná vycházka do několika soukromých zahrad,
  • 15.00 - 17.30  - pokračování formou volného přecházení po označených zahradách, sousedské navštěvování,
  • 18.00 - divadlo V.A.D. - Píseček,  představení pořádal oddíl Pochodeň v zahradě klubovny Štáb.

Správní budova společnosti Centrin CZ s.r.o.

ZAHRADA JAKO SOUČÁST OBYDLÍ

Program nedělní vycházky proběhne v duchu prohlídek rodinných zahrad, pro Unhošť typických. Zdejší stavitelé reprezentativních rozlehlých zahrad a vil směřovali většinou na Nouzov a tak místa, která tímto vynikají a lákají k vidění, najdeme spíše tam. V letošním roce ale chceme v našem objevování zůstat v Unhošti a poznávat běžné zahrady rodinných domů, které také, díky vkladu a přičinění majitelů, mohou nabízet mnohá překvapení a malebná zákoutí. I v zahradách menšího měřítka je možné sledovat různé přístupy k jejich utváření, často dnes odlišné od dřívějšího pojetí, hledat poučení a inspiraci a těšit se pohledem.

Zahrada je místem na pomezí kultury a přírody. Neustále se proměňuje, poskytuje člověku útočiště i přináší údiv. Přejeme všem hezké zážitky. Všem laskavým majitelům zahrad děkujeme.

MAPA NAVŠTÍVENÝCH ZAHRAD